PAŁAC KUROZWĘKI

Pięknie położony Pałac w Kurozwękach jest jednym z niewielu zabytków w Polsce, pozwalających prześledzić kolejne zmiany stylów architektonicznych: od murowanego zamku rycerskiego, poprzez dwór obronny, do barokowo-klasycystycznej rezydencji. Zamek został wybudowany przez rodzinę Kurozwęckich, a następnie przechodził kolejno w ręce Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. Jest nie tylko obiektem hotelowym, ale i atrakcją turystyczną z muzeum, gdzie wraz z przewodnikiem przyjrzeć się można skarbom i pamiątkom rodu Popielów oraz galerii obrazów Józefa Czapskiego .Pałac w Kurozwękach ma także wiele innych atrakcji do zaoferowania, z których można skorzystać w zależności od upodobań: 1,5 godzinne Bizon safari, zwiedzanie stadniny koni bądź przejażdżka dla doświadczonych jeźdźców, degustacje w swoim lokalnym browarze czy labirynty i plac zabaw dla dzieci. Na koniec dnia warto posilić się i na kolację zamówić serwowane tu steki z bizona i trunki z lokalnego browaru.

Dużo więcej o tym miejscu TUTAJ


ZAMEK W ŁAŃCUCIE

Zamek w Łańcucie to największa magnacka rezydencja – siedziba rodu Lubomirskich i Potockich. O potędze tych rodów świadczą świetnie zaaranżowane i wyposażone wnętrza oraz rozmach i nowoczesność tejże posiadłości, która w XIX wieku była jedną z nielicznych rezydencji posiadającą w pełni zelektryfikowane pomieszczenia, założoną sieć wodociągową i kanalizacyjną oraz z wielkim pietyzmem zaaranżowany park i świetnie wyposażoną powozownię. Stanowi ona  unikatową skarbnicę sztuki i historii, gdzie oprócz doznań estetycznych poruszając się długimi korytarzami będziemy mogli doznać życia codziennego wyższych sfe

Dużo więcej o tym miejscu TUTAJ


CERKIEW W CHOTYŃCU

Architektura drewniana to szczególna wizytówka regionu. W skład szlaku architektury drewnianej wchodzi ponad 130 obiektów, w tym Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, kościółki i cerkwie. Te najbardziej znane to cerkiew w Smolniku, Radróżu i właśnie Chotyńcu. Cerkiew w Chotyńcu, która jako jedna z nielicznych budowli drewnianych w tym regionie wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, powala wszystkich kunsztem wykonania i dbałością o szczegóły.

Dużo więcej o tym miejscu TUTAJ


PRZEMYŚL

Przemyśl, miasto jak Rzym położone na siedmiu wzgórzach, gdzie przez stulecia jak w tyglu mieszały się kultury – żydowska, wschodnia i zachodnia, czego dowodem są chociażby istniejące do dziś synagogi, cerkwie i kościoły, czy zróżnicowana kuchnia regionalna z podkarpackimi „proziakami”, „fuczkami” (kotletami z ziemniaków i kapusty kiszonej), pierogami, dziczyzną czy rosolisami(likierami). Miasto to posiada przepięknie położoną i urokliwą Starówkę, z XVI i XVII wiecznymi kamienicami i zabytkowymi gmachami świadczącymi o randze tego miasta w poprzednich stuleciach. Przemyśl to także znaczący do dziś ośrodek ludwisarstwa i fajkarstwa. Miasto to od początku XIX wieku słynęło na całą Europę z produkcji dzwonów i fajek. Zarówno jedne jak i drugie można podziwiać w Muzeum Dzwonów i Fajek bądź zaopatrzyć się w sklepikach w ręcznie robione i kunsztownie wykonane fajki.


ZAMEK KRASICZYN

Zamek ten uważany jest za najpiękniejszy pomnik polskiego renesansu. Jego budowę rozpoczął pod koniec XVI wieku Stanisław Krasicki – kasztelan przemyski, a dzieła dokończyli potomkowie przekształcając surowy zamek obronny we wspaniałą, wielkopańską rezydencję. Wybudowany w formie czworoboku, z czterema cylindrycznymi basztami zachwyca prostokątnym, rozległym dziedzińcem otoczonym od północy i wschodu skrzydłami mieszkalnymi a od południa i zachodu murami kurtynowymi zakończonymi piękną, ażurową attyką. Taki wygląd zewnątrz tylko zachęca do eksploracji nie mniej ciekawych wnętrz. Zamek ten to majstersztyk architektury epoki renesansu, który po prostu trzeba zobaczyć! 

Dużo więcej o tym miejscu TUTAJ


SANOK

Sanok ma przynajmniej dwa punkty warte odwiedzenia, zamek z wystawą prac jednego z najlepszych współczesnych artystów Zdzisława Beksińskiego oraz Park Etnograficzny. W Zamku w Sanoku znajduje się galeria prac tego artysty W twórczości artystycznej Beksiński uprawiał abstrakcję i fantastykę, która dominowała wówczas w sztuce światowej, a w Polsce stała się najsilniejszą reakcją na narzucany w sztuce socrealizm. Jego dzieła są ekspresyjne, awangardowe i mają cały czas rzesze zwolenników rozsianych po świecie. Drugie miejsce to wcześniej już wspominane Muzeum Budownictwa Ludowego, gdzie zebrane są zabytki architektury wiejskiej i drewnianej Łemków, Bojków, Pogórzan oraz przeniesiony w całości Rynek Galicyjski! Skansen w Sanoku należy do największych na wolnym powietrzu muzeów w Europie.

Więcej o Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku TUTAJ

Więcej o Zamku Królewskim w Sanoku TUTAJ


BÓBRKA

Miejscowość ta słynie przede wszystkim z Muzeum przemysłu naftowego i gazowniczego im. I. Łukasiewicza. Do wyboru jest kilka tras turystycznych. Podążając śladami Ignacego Łukasiewicza można poznać historię powstania i funkcjonowania najstarszej na świecie kopalni ropy naftowej oraz zobaczyć XIX wieczne kopanki, które nadal napełniają się ropą naftową. Na trasie turystycznej jest sporo informacji o twórcach przemysłu naftowego a także o początkowych technikach wiercenia w poszukiwaniu ropy naftowej. Nie lada gratkę stanowią multimedia i hologramy, które umożliwią lepsze poznanie początków epoki „czarnego złota”. Natomiast w ramach innej trasy funkcjonuje np. multimedialna sala gazownicza i to w jej podziemiach można zapoznać się ze  sposobami poszukiwania, wydobycia i dystrybucji „błękitnego paliwa”- gazu ziemnego.

Dużo więcej o tym miejscu TUTAJ


KROSNO

A w Krośnie zapraszamy do Muzeum Centrum Dziedzictwa Szkła. Jest to pierwszy w Polsce obiekt turystyczno – kulturalny w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Można tu poznać wszystkie tajniki produkcyjne i techniki zdobnicze, wziąć czynny udział w produkcji szkła, a także podziwiać piękno szklanej sztuki i kunsztu artystów dzięki różnego rodzaju wystawom czasowym. Dla chętnych do zakupu pamiątek funkcjonuje sklep zarówno ze szkłem użytkowym jak i artystycznym.

Dużo więcej o tym miejscu TUTAJ


SZLAK KARPACKICH WIN

Karpacki szlak win powstał, aby promować kulturę picia lokalnych win (enoturystykę), turystykę kulturową i turystykę w duchu slow life. Historia podkarpackiego winiarstwa sięga średniowiecza. Pierwsze winnice powstawały tu przy klasztorach, wytwarzając wino przede wszystkim dla celów liturgicznych. W czasach współczesnych propagatorem polskiego winiarstwa jest pan Roman Myśliwiec, właściciel pierwszej winnicy na Podkarpaciu – winnicy Golesz. Na Podkarpaciu jest obecnie ponad 150 winnic, od najmniejszych kilku arowych do dużych zajmujących kilka hektarów. Oferują one zarówno udział w winobraniu, degustację różnych gatunków produkowanych przez siebie win, poznawanie tajników produkcji wina oraz biesiady i noclegi. Na obszarze Podkarpacia uprawianych jest wiele odmian zarówno na wina białe, czerwone a także różowe W dobie powrotu do produktów eko i slow food testowanie regionalnego wina, trunków i specjałów staje się nie tyle smacznym dodatkiem do wrażeń z podróży, ale dla niektórych celem wyjazdu samym w  sobie. Nic tylko smakować wszystko w miłych okolicznościach przyrody! 


OFERTA TURYSTYCZNA

Wszystkie miejsca opisane w artykule stanowią Główne Punkty Programu w ofercie zorganizowanej wycieczki dostępnej pod linkiem “Smaki i zabytki Podkarpacia z degustacją karpackich win