POZNAŃ

Poznań to prężne gospodarczo, kulturowo i naukowo miasto w centralnej Polsce , będące jednocześnie stolicą województwa wielkopolskiego. To tutaj zlokalizowany jest jedyny w Polsce Ratusz z trykającymi się koziołkami. Stary Rynek okalają kamieniczki w stylu barokowym, a środek jego zdobią kolorowe domki uboższych  mieszczan i cztery fontanny: Apolla, Marsa, Neptuna i Prozerpiny. Najstarszą dzielnicą Poznania jest Ostrów Tumski  – wyspa, na której stał potężny średniowieczny gród, a teraz stoi najstarsza w Polsce Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. To tu prawdopodobnie , w jej podziemiach spoczęli pierwsi władcy Polski  – Mieszko I i jego syn Bolesław Chrobry. Ostrów Tumski ze Starym Miastem łączy Trakt Królewsko – Cesarski. Wzdłuż tego szlaku turystycznego umiejscowione są także inne atrakcje turystyczne jak Zamek Cesarski czy Rogalowe Muzeum Poznania, gdzie można uczestniczyć w wypiekaniu i degustacji regionalnych słodkości jakimi są rogale św. Marcina, powstające według ściśle określonej i chronionej receptury! A po intensywnym dniu można odpocząć i posilić się w jednej z licznych poznańskich restauracji serwujących pyry z „gzikiem” albo kaczkę po poznańsku.

Dużo więcej o tym miejscu TUTAJ


GNIEZNO

Gniezno

Gniezno dzisiaj to miasto średniej wielkości, kiedyś jednak było pierwszą stolicą Polski. Na jednym z siedmiu wzgórz, na  Wzgórzu Lecha w Gnieźnie stoi gotycki kościół archikatedralny, który od 1000 roku funkcjonuje jako główna świątynia najstarszej metropolii gnieźnieńskiej. Jest to miejsce pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski, miejsce pięciu koronacji królewskich oraz wielu burzliwych dziejów wpisanych na kartach historii państwa polskiego. W katedrze najcenniejsze są  Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające żywot  św. Wojciecha oraz  Srebrny Relikwiarz tego świętego. Ponadto nawa główna katedry otoczona jest aż czternastoma kaplicami , w których pochowano dawnych metropolitów gnieźnieńskich. Nową atrakcją Gniezna jest powstały w 2018 roku Trakt Królewski, trasa ta łączy rzeźby, makiety i zabytki opowiadające  historię  Polski i miasta.


OSADA BISKUPIN

Biskupin to jeden z największych rezerwatów archeologicznych na świecie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Jego odkrycie znalazło się w gronie 100 najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku. Dziś w rezerwacie znajdują się rekonstrukcje z epoki brązu i żelaza np. obozowiska łowców i zbieraczy (wizualizacja), osady pierwszych rolników, osady obronnej na półwyspie, grobów skrzynkowych, wioski piastowskiej. Co roku we wrześniu w osadzie organizowany jest Festyn Archeologiczny przyciągający tysiące turystów, a pomysłowość organizatorów powoduje, że festyny te pod każdym względem są niepowtarzalne i przenoszą nas w zamierzchłe czasy.

Dużo więcej o tym miejscu TUTAJ


BYDGOSZCZ

Witamy w gościnnej Bydgoszczy, bo etymologia jej nazwy zobowiązuje (w języku starosłowiańskim Byd – bądź gost – gościem). Bydgoszcz wyróżnia w architekturze mur pruski i piękna secesja. Miasto często nazywane jest małym Amsterdamem, bo prawie wszystko co w mieście najciekawsze, wiąże się z rzekami, wyspami i kanałami. Decydując się na wycieczkę rzeką Brdą, możemy z innej wodnej perspektywy pooglądać ciekawe zakątki tego miasta – Wyspę Młyńską, Wenecję Bydgoską, bydgoską Katedrę, Spichrze, Stare Miasto, budynek Opery Nova. A na kolację przetestować regionalne dania z gęsiny czy żur kujawski.

Dużo więcej o tym miejscu TUTAJ


OSADA MENNONICKA

Na północ od Bydgoszczy w Dolinie Dolnej Wisły znajduję się małą osada Chrystkowo. Obszar doliny Wisły nie był kiedyś łatwym terenem do życia. Obszar podmokły, bagnisty i trudno dostępny, powodował, że niewielu ludzi chciało się tu osiedlać. Dopiero od XVI w. zaczęto te tereny podporządkowywać potrzebom człowieka i prowadzeniu gospodarki rolnej. Wymagało to ogromu pracy, specjalistycznej wiedzy i determinacji. W znacznej mierze pomogli tego dokonać osadnicy pochodzący z terenów Holandii, uciekający przed prześladowaniami religijnymi, czyli mennonici. Także Chrystkowo w XVII w. zostało skolonizowane przez osadników holenderskich. Wnętrze chaty, które się uchroniło prze wichrami historii to żywe muzeum wypełnione starymi sprzętami, meblami i resztkami nagrobków menonickich, które przypominają o ciekawych dziejach protestanckich przesiedleńców.

Dużo więcej o mennonitach TUTAJ


CHEŁMNO

ławeczka Zakochanych w Chełmnie

Pierwsze wzmianki o Chełmnie, jako osadzie mówią o grodzie Piastów na wzgórzu Świętego Wawrzyńca i pochodzą z przełomu X i XI wieku  Chełmno posiada wiele zabytków i atrakcji, które przyciągają turystów. Po pierwsze jest to miasto wyjątkowo bogate w zabytki architektury średniowiecza. Zachowało się tutaj sześć gotyckich kościołów, prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz prawie cały obwód murów miejskich, przebudowany w renesansowym stylu ratusz, a także wiele kamienic, z których najstarsze sięgają XIII w. Po drugie Chełmno od lat reklamuje się jako miasto zakochanych. Dlaczego? Związane są z tym dwie historie. Jedna opowiada o pochodzącej stąd siostrzenicy Mikołaja Kopernika, która posłuchała głosu serca, zrzuciła habit i dla swojej miłości do dobosza księcia Albrechta opuściła zakon. Druga związana jest z cudami, które rzekomo miały miejsce wśród ludności  w Chełmnie modlącej się do przechowywanych relikwii św. Walentego w miejscowej Farze.

Dużo więcej o Chełmnie TUTAJ


GOLUB-DOBRYŃ

To miasto słynie przede wszystkim z przepięknie położonego na wzgórzu zamku. Kiedyś krzyżacka twierdza, później letnia rezydencja królewny Anny Wazówny w stylu renesansowym. Oprócz zwiedzania samego zamku, możemy także w sezonie letnim załapać się na widowiskowy turniej rycerski, gdzie do walki stają rycerze z wielu chorągwi europejskich. Zamek oferuje także takie atrakcje sezonowe jak bal sylwestrowy czy bale karnawałowe.

amek w Golubi Dobrzyń

Dużo więcej o Zamku w Golubiu-Dobrzynie TUTAJ


TORUŃ

Toruń słynie z licznych zabytków, ciekawych tematycznie muzeów oraz pięknych punktów widokowych na miasto. Miasto ze swoją średniowieczną gotycką Starówką wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO przyciąga corocznie rzesze turystów. Najważniejsze miejsca warte zobaczenia to Krzywa Wieża, Ratusz Staromiejski, Pomnik Mikołaja Kopernika, Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, Dom Mikołaja Kopernika, Brama Klasztorna. A dla tych co mają więcej czasu Toruń oferuje Planetarium czy Żywe Muzeum Piernika, gdzie osobiście może wykonać według starych receptur przepyszne pierniki i zabrać je dla siebie bądź dla rodziny.

Dużo więcej o Toruniu TUTAJ


INOWROCŁAW

Miejscowość uzdrowiskowa, gdzie zlokalizowane są jedne z największych tężni solankowych w Europie. Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, mierzą 9 metrów wysokości i mają 300 metrów długości. Po ścianach wypełnionych gałęziami tarniny spływa solanka. Dzięki temu w powietrzu unoszą się dobroczynne aerozole, które pozwalają leczyć różnego rodzaju schorzenia i stany ogólnego wyczerpania. Na szczycie tężni solankowych znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Parku Solankowego i częściowo Inowrocławia. 


KÓRNIK

Ta niewielka miejscowość słynie przede wszystkim z zamku – pałacu należącego do rodu Działyńskich i Zamoyskich.Szczęśliwie dzięki dużemu zaangażowaniu właścicieli kórnickie wnętrza bez większego szwanku przetrwały burzliwe dzieje historii, w tym II wojnę światową, dzięki czemu całość spójnie oddaje charakter neogotyckich wnętrz. Oprócz zwiedzania przepięknie urządzonego zamku warto też pospacerować po przyległym Arboretum.  To najstarsze i najbogatsze w gatunki arboretum w Polsce i czwarte co do wielkości kolekcji w Europie. Na powierzchni ponad 50 ha znajduje się ponad 3500 rodzajów drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych.

Dużo więcej o Zamku w Kórniku TUTAJ


ROGALIN

Zespół pałacowo – parkowy w Rogalinie posiada status pomnika historii. Ta dawna rezydencja Raczyńskich oprócz zachwycających wnętrz posiada też wartą zobaczenia kolekcję malarstwa. Galeria ta ma w swoich zbiorach prace takich artystów jak: Julian Fałat, Jacek Malczewski, Jan Matejko czy Stanisław Wyspiański. Ponadto oczy turystów cieszy galeria antenatów, bogato wyposażona powozownia i pięknie zaaranżowany park. Dzięki pieczołowicie odnowionym wnętrzom można choć na chwilę przenieść się w dziewiętnastowieczne czasy.

Dużo więcej o Rogalinie TUTAJ


OFERTA TURYSTYCZNA

Wszystkie miejsca opisane w artykule stanowią Główne Punkty Programu w ofercie zorganizowanej wycieczki dostępnej pod linkiem “Polska Piastowska, czyli witamy w Wielkopolsce i Kujawach