Woliński Park Narodowy

WOLINSKI

Woliński Park Narodowy jest pierwszym w Polsce parkiem morskim z chronionym przybrzeżnym pasem wód Bałtyku. Najcenniejszy obszar Parku to duży odcinek chronionego wybrzeża klifowego oraz zachowanego pierwotnego lasu bukowego, ze szczególnie cenną wolińską buczyną storczykową i rosnącymi 9 gatunkami storczyków. Ponadto unikalny archipelag wysp we wstecznej delcie Świny, jeziorka polodowcowe w tym jezioro turkusowe oraz zagroda pokazowa żubrów, gdzie na 28 ha żyje ocalały i restytuowany gatunek żubra polskiego.

Nieco więcej TUTAJ


Centrum Słowian i Wikingów

Centrum Słowian i Wikingów położone jest nad rzeką Dziwna w Wolinie. Osada ta jest rekonstrukcją zabudowań wczesno – średniowiecznych Wolina. Prace rekonstrukcyjne realizowane są na podstawie wykopaliskowych badań archeologicznych prowadzonych w tym mieście od ponad 100 lat. Osada obecnie ma charakter skansenu. Zwiedzając zabudowania mieszkalne i rzemieślnicze można zobaczyć jak mogło wyglądać życie codzienne dawnych ludzi, repliki mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. Wszystkie eksponaty można nie tylko oglądać, ale także wypróbować samodzielnie ich działanie i zastosowanie!  

Wirtualny spacer po Centrum TUTAJ


Świnoujście

LIGHTHOUSE
Latarnia morska w Świnoujściu


Świnoujście to jedyne miasto w Polsce położone na kilkudziesięciu wyspach. Największe z nich to polska wyspa Wolin, wyspa Uznam, fragmentem której jest Świnoujście, oraz zielony Karsibór, wyspa powstała w wyniku budowy Kanału Piastowskiego. Pozostałe wyspy rozsiane są malowniczo po delcie Świny. Świnoujście to miasto uzdrowisko, prężnie rozwijające się i inwestujące przez ostatnie lata. Piękne plaże, perełki architektury uzdrowiskowej,fotogeniczny Młyn na falochronie, najwyższa ceglana latarnia morska na świecie, zabytkowe forty Twierdzy Świnoujście, tajemnicze Podziemne Miasto z czasów zimnej wojny, to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na turystów.


Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy

Ogrody tematyczne Hortulus to ponad 6000 różnych gatunków roślin i blisko 30 różnych ogrodów tematycznych rozciągających się na obszarze ponad 4 ha. Wśród nich są te związane ściśle z rodzajem środowiska, w tym ogród skalny, leśny; związane ze sztuką i kulturą np. japoński, francuski lub śródziemnomorski czy ogród w stylu wybitnego architekta Antonio Gaudiego. Ogrody tematyczne to feeria barw natury od wiosny do jesieni! To wspaniale zaaranżowane miejsce daje wszystkim możliwość relaksu i odpoczynku w obcowaniu z przyrodą

Sporo więcej o ogrodach TUTAJ


Kołobrzeg

Kołobrzeg to miasto licznie odwiedzane przez kuracjuszy i turystów. W dzielnicy uzdrowiskowej wykorzystywane są źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny w celach balneologicznych, a po pięknym i długim molo przechadzają się turyści spragnieni promieni słonecznych. Warto choć na chwilę zatrzymać się w tym mieście, by poczuć letniskową i leniwą atmosferę kurortu.


Słowiński Park Narodowy

PARK

Słowiński Park Narodowy to jeden z dwóch polskich parków nadmorskich. Został utworzony by przede wszystkim chronić ruchome wydmy, ale i system jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów i lasów. O jego dużej wartości przyrodniczej świadczy przynależność do międzynarodowej sieci obszarów chronionych takich jak Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO czy obszar wodno-błotny Ramsar. Z najwyższej Wydmy Łąckiej rozpościerają się spektakularne widoki a oprócz tego można poczuć się choć na moment jak na pustyni 😉


Skansen Wsi Słowińskej w Klukach

Muzeum Wsi w Klukach

Muzeum Wsi Słowińskiej zlokalizowane jest w samym centrum Słowińskiego Parku Narodowego, w miejscowości Kluki, na brzegu jeziora Łebsko. Ta mała miejscowość schowana między lasami i jeziorami zachowała wiele ze swojej autentyczności. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach powstało z myślą ratowania kultury materialnej dawnej ludności kaszubskiej zwanej na tych terenach Słowińcami lub Kaszubami Łebskimi. Przechadzając się wśród tradycyjnych słowińskich zagród przedstawiających życie dawnych mieszkańców można cofnąć się w czasie i poczuć jak mieszkaniec łebskiej nadmorskiej wsi.

Dużo więcej o tym miejscu TUTAJ


Muzeum Volkswagena w Pępowie

MUSEUM
muzeum VW w Pępowie

W miejscowości Pępowo znajduje się jedyne w swoim rodzaju prywatne muzeum samochodów marki Volkswagen. Właścicielom udało się ocalić od zapomnienia i odrestaurować takie perełki jak kultowe Garbusy, hipisowskie Ogórki czy oryginalny Kübelwagen ze straży pożarnej. Ponadto, muzeum posiada kolekcję miniaturowych aut wykonanych w skali od 1:64 do 1:18. Liczy ona ponad 1000 eksponatów! To po prostu trzeba zobaczyć!

Więcej o muzeum TUTAJ


Trójmiasto (Gdańsk – Gdynia – Sopot)

I na koniec naszej podróży można powiedzieć, że perełka Pomorza, czyli Sopot i Gdańsk. Sopot to kolejne miasto na naszej trasie o randze uzdrowiska. Miasto to jako kurort nadmorski i uzdrowisko funkcjonowało już na przełomie XIX/XX wieku. Stylowa architektura, najdłuższe drewniane molo w Europie oraz piękna szeroka plaża przyciąga co roku tłumy turystów. Drugi punkt to Stare Miasto w Gdańsku, gdzie najchętniej wybieranym szlakiem turystycznym jest  spacer Traktem Królewskim. Idąc wzdłuż centralnej osi gdańskiej Starówki zobaczyć można wiele perełek architektury poczynając od Złotej Bramy i Muzeum Bursztynu, poprzez Dom Uphagena, Ratusz Miejski, Długi Targ , Dwór Artusa, Fontannę Neptuna i kończąc na Zielonej Bramie zlokalizowanej nad Motławą. 


OFERTA TURYSTYCZNA

Wszystkie miejsca opisane w artykule stanowią Główne Punkty Programu w ofercie zorganizowanej wycieczki dostępnej pod linkiem “Wybrzeże szlakiem latarni morskich